Komórki macierzyste
W naszej terapii wykorzystujemy dorosłe komórki macierzyste (somatyczne komórki macierzyste), które znajdują się w tkankach dojrzałych organizmów, są to komórki multipotencjalne, które mogą dać początek tylko kilku różnym typom komórek z reguły o podobnych właściwościach tzn., że jeżeli pobieramy komórki macierzyste ze szpiku kostnego oraz tkanki tłuszczowej mają one największe właściwości naprawcze w obrębie tkanki kostnej, chrzęstnej i tkanek miękkich (błona maziowa, ścięgna, mięśnie, proliferacja naczyń):
- zmiany zwyrodnieniowe we wszystkich stawach
- torbiele kostne
- wzrost opóźniony
- staw rzekomy
- przyśpieszenie przebudowy regeneratu w wydłużanych kościach.
Wstrzyknięcie komórek macierzystych w w/w zaburzeniach nadaje procesowi gojenia właściwy kierunek i przyśpiesza procesy naprawcze.
Występują także komórki totipotencjalne znajdują się w łożysku lub są to zarodkowe komórki macierzyste, które mają właściwości różnicowania się w kierunku każdego typu komórek, teoretycznie mogą odbudować każdą tkankę, która u pacjenta uległa uszkodzeniu ale do zastosowania tego rodzaju komórek jest jeszcze bardzo daleko.
Komórki macierzyste które pobieramy od pacjenta nie stwarzają ryzyka ich odrzucenia i mają duże właściwości naprawcze.
Komórki macierzyste z tłuszczu
Tego typu komórki uzyskujemy z tkanki tłuszczowej na sali operacyjnej w celu zapewnienia pełnej sterylności procesu ich pobrania i podania. Pacjenta przygotowujemy na sali operacyjnej, następnie lekarz anestezjolog podaje miejscowe znieczulenie w okolicy tkanek brzucha.
Cienkim aplikatorem bezboleśnie rozrzedzamy tkankę tłuszczową solą fizjologiczną z adrenaliną. Po kilkunastu minutach pobieramy tkankę tłuszczową i odstawiamy w celu jej separacji. Odseparowaną tkankę tłuszczową przenosimy do pojemnika z dyskiem separującym komórki macierzyste, następnie odwirowujemy uzyskując właściwe komórki macierzyste.
W międzyczasie pobieramy pacjentowi krew, odwirowujemy ją uzyskując surowicę bogatopłytkową. Następnie zawieszamy komórki macierzyste w surowicy bogatopłytkowej w celu przedłużenia żywotności komórek macierzystych i wydłużenia okresu procesów naprawczych w tkankach.
W sedacji pacjenta pod kontrolą USG lub RTG podajemy do stawów. Po 30 minutach odpoczynku na sali pooperacyjnej pacjent idzie do domu.
Aby komórki macierzyste spełniły nasze oczekiwania należy je podawać pod kontrolą wzroku (USG lub RTG). Podane pozastawowo mają dużo mniejsze właściwości naprawcze.